Czym jest Islam i kim są Muzułmanie?

W IMIĘ ALLAHA MIŁOŚCIWEGO, LITOŚCIWEGO

 

          Bazując na językowym pochodzeniu, arabskie słowo „Islam" oznacza osiągać pokój z Bogiem, pokój z samym sobą i wszystkimi stworzeniami Bożymi przez posłuszeństwo Bogu i oddanie się Jego opiece.

          Islam nie jest nową religią, lecz ostateczną kulminacją i dopełnieniem tej samej podstawowej wiary, którą Bóg objawił przez wszystkich Swych proroków wszystkim ludziom.  Dla  20%  populacji  światowej  Islam  jest  nie   tylko   osobistą   religią,  ale i sposobem życia. Ponad miliard ludzi wszystkich ras, narodowości i kultur na całym globie to muzułmanie od pól ryżowych w Indonezji po pustynie w sercu Afryki, od drapaczy chmur w Nowym Jorku po namioty Beduinów w Arabii.

          Tylko 18% muzułmanów żyje w świecie arabskim; 20% z nich na terytorium Subsaharyjskiej   Afryki.  Największa   społeczność    muzułmańska    znajduje    się w Indonezji. Duże rejony Azji zamieszkałe są przez muzułmanów, a ważne mniejszości można znaleźć  w  krajach  centralnej  Azji,  Indiach,  Chinach,  Północnej i Południowej Ameryce, Wschodniej i Zachodniej Europie.